hellow Uncategorized لنت ترمز چیست و چه کاربردی دارد؟

لنت ترمز چیست و چه کاربردی دارد؟

لنت ترمز چیست و چه کاربردی دارد؟

به گفته بازرگانی یوسان پارت: لنت ترمز از دو قسمت تشکیل شده است: یک سطح جامد (کفش لنت) که روی آن یک سطح اصطکاک (بیت لنت) وجود دارد.

قتی پدال ترمز را فشار می دهید، سطح اصطکاک لنت به قسمت های داخلی و خارجی روتور ترمز می چسبد و به دلیل اصطکاک بین این دو قسمت، سرعت خودرو به صورت کنترل شده کاهش می یابد.

یک لقمه روزه به 5 دسته تقسیم می شود:

1. نیمه فلزی

این نوع لنت ها به دلیل دوام بالا و قدرت انتقال حرارت عالی برای بسیاری از خودروها مناسب هستند. لنت های نیمه فلزی از 30 تا 65 درصد فلز تشکیل شده است. آنها صدای زیادی تولید می کنند، روتور ترمز را سریعتر فرسوده می کنند و در دمای پایین و در ابتدای استفاده از خودرو مفید نیستند.

2. بدون آزبست آلی (NAO)

برای تولید این نوع پدها از الیاف، رزین و پرکننده ها استفاده می شود. در مقایسه با لنت های نیمه فلزی، نرم تر هستند و صدای کمتری تولید می کنند، اما زودتر فرسوده می شوند و کثیفی بیشتری تولید می کنند.

3. فلزی بودن کم

این پدها از 10 تا 30 درصد مواد آلی مانند آهن و مس تشکیل شده اند. اگرچه سر و صدای زیادی ایجاد می کنند و کثیفی زیادی تولید می کنند، اما قدرت ترمز و انتقال حرارت آنها عالی است سرامیکی

در این نوع لنت ها مقدار کمی فلز وجود دارد و ماده اصلی ترکیب آنها سرامیک، الیاف است.

این نوع نویز کمتری تولید می کند، کندتر از سایر انواع لنت ها فرسوده می شود و کثیفی کمتری تولید می کند. تنها نقطه ضعف آنها قیمت بالای آنهاست.

5. زینتری

استفاده از این نوع لنت ها بیشتر در خودروهای آفرود و مسابقه ای است و در صورت استفاده در خودروهای معمولی قدرت ترمزگیری کاهش می یابد. همچنین خوردگی آنها زیاد بوده و عمر کوتاهی دارند.

چرا باید لنت ترمز تعویض شود؟

جایگزین شده است؟

پس از مدتی مشخص است که سطح اصطکاک لنت تمام شده و روتور ترمز نیز فرسوده شده است و در این زمان نیاز به تعویض این قطعات خواهید داشت.

رانندگی با لنت های فرسوده به هیچ عنوان توصیه نمی شود و باید در اسرع وقت تعویض شود.

لنت‌های فرسوده باعث می‌شود که ماشین بیشتر طول بکشد تا توقف کند، پدال ترمز محکم یا پایین‌تر از حد معمول نباشد و قدرت ترمز به شدت کاهش یابد. هر چند وقت یک‌بار باید لنت‌ها را تعویض کرد؟

بسته به طرح و جنس لنت های ماشین شما، بین 40 تا 100000 کیلومتر دوام می آورند.

اما پیشنهاد می شود که:

هر پانزده هزار کیلومتر به یک مکانیک مراجعه کنید و سطح لنت را بررسی کنید.

به طور معمول هر 50000 کیلومتر لنت خودرو خود را تعویض کنید تا سیستم ترمز همیشه عملکرد بالایی داشته باشد.

به طور معمول هر 50000 کیلومتر لنت خودرو خود را تعویض کنید تا سیستم ترمز همیشه عملکرد بالایی داشته باشد.

نشانه هایی که نشان می دهد زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است

1. روشن کردن چراغ هشدار ترمز

اگر چراغ هشدار ترمز روشن شد، باید سیستم ترمز خود را بررسی کنید.

اکثر خودروهای جدید دارای سنسور در لنت ترمز خود هستند. وقتی زمان تعویض پد فرا می رسد، چراغ هشدار مربوطه روشن می شود.

2. صدای سیستم ترمز

زمانی که لنت های ترمز تقریبا فرسوده شده اند، چه ترمز را فشار دهید یا نه، صدایی از سیستم ترمز خواهید شنید. این صدا نشان می دهد که لنت ها فرسوده شده اند و باید بررسی شوند. اگر لنت ها به طور کامل فرسوده شوند، هنگام ترمزگیری صدای خراش آزاردهنده ای خواهید شنید. در این زمان باید لنت ها را عوض کنید و رانندگی با این خودرو ایمن نیست

کشیدن ماشین به یک طرف هنگام ترمزگیری

اگر ماشین هنگام ترمز به سمت راست یا چپ بکشد، مشکلات زیر ممکن است وجود داشته باشد:

مشکل کولیس

سیستم تعلیق بدون تراز

فرسودگی لاستیک

خوردگی لاستیک در یک طرف بیشتر از طرف دیگر است.

در این زمان باید بررسی شود که آیا با تعویض لنت ها به تنهایی مشکل حل می شود یا خیر.

5. کاهش قدرت ترمز

بد بودن یا فرسودگی لنت ترمز قدرت ترمز را کاهش می دهد. در صورت افزایش دمای لنت ها و یا فرسودگی آنها، راندمان سیستم ترمز کاهش می یابد. قدرت ترمز پایین تاثیر مستقیمی بر روی هندلینگ و ایمنی خودرو دارد، به خصوص در مواقعی که ترمزهای سنگین اعمال می شود و در عین حال فشار و حرارت زیادی به لنت ها وارد می شود.

از آنجایی که لنت ها نقش حیاتی در سیستم ترمز دارند، مراقبت از آنها بسیار مهم است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، سیستم ترمز خودرو را بررسی کنید و در صورت لزوم لنت ها را تعویض کنید

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Post